Bandimere, Elmes Earn Top Honors At 2018 Iggy Awards

May 8, 2018

2018 Iggy Awards Photo Gallery

Golf’s Riley Elmes and softball’s Hannah Bandimere highlighted the 2018 Lions Athletic Fund Iggy Awards by taking home Male and Female Athlete of the Year, respectively, on Monday, April 23rd from the Westin Los Angeles Airport.

Elme’s has turned in a stellar junior year, culminating in an at-large bid to compete in the 2018 NCAA Men's Golf Championships. Elmes will compete in the Stockton Regional hosted by University of the Pacific from May 14-16, 2018. Elmes recorded seven top-5 finishes in 11 tournaments this season, including a win at the 2017 Wyoming Southern Dunes Invitational and a runner-up finish at the Oregon Duck Invitational where he tied the program record with a three-round 203. The native of Lake Oswego, Ore. lowered his stroke average to 71.36 in 2017-18, which currently ranks second all-time in a single season in program history.

Bandimere, a preseason All-WCC pick, has posted a 20-10 overall record through 34 appearances and 28 starts for the Lions. The junior has amassed a 1.85 ERA while striking out 111 hitters in 185.2 innings of work. Her ERA and innings pitched rank first in the WCC, while she is second in wins and third in strikeouts. The Lions enter the weekend holding a share of first place with BYU, and the Lions will meet the Cougars in Provo to decide the WCC Championship.

The Athlete of the Year honors were just two of the many Lions Athletic Fund Iggy Awards handed out on Monday. The Iggy's honors highlighted an evening full of recognition and laughs as the evening included the traditional senior farewell videos.

ATHLETE OF THE YEAR
Female: Hannah Bandimere, Softball
Male: Riley Elmes, Golf

INDIVIDUAL SPORT ATHLETE OF THE YEAR IGGY (nominees for overall Athlete of the Year)
Female:
Siobhan Anderson, Women’s Tennis
Hannah Bandimere, Softball
Alexandria Bauer, Women’s Rowing
Gabby Green, Women’s Basketball
Jessie Prichard, Beach Volleyball
Megan Rice, Women’s Volleyball
Anna Roccucci, Cheer
Danielle Shanahan, Women’s Cross Country/Track
Emma Tyrnauer, Women’s Soccer
Hana Vilanova, Women’s Water Polo
Isabel Willis, Swimming

Male:
James Batemon, Men’s Basketball
Dominick Beaudine, Men’s Water Polo
John Bovill, Men’s Soccer
Riley Elmes, Golf
Jack Polerecky, Men’s Cross Country/Track
Elton Rosicki, Men’s Rowing
Jamey Smart, Baseball
Errol Smith, Men’s Tennis

STUDENT-ATHLETE OF THE YEAR
Female: Emma Tyrnauer, Women’s Soccer
Male: John Bovill, Men’s Soccer

Female Nominees: Kristen Castellanos, Women’s Volleyball; Ellery Martin, Women’s Rowing; Lindsey Matoi, Softball; Megan Rice, Women’s Volleyball; Anna Roccucci, Cheer; Emma Tyrnauer, Women’s Soccer; Hana Vilanova, Women’s Water Polo; Isabel Willis, Swimming

Male Nominees: John Bovill, Men’s Soccer; Charles Boyce, Men’s Tennis; Matt Braun, Men’s Water Polo; Niko Decolati, Baseball; Steven Haney, Jr., Men’s Basketball; Jack Polerecky, Men’s Cross Country/Track; Jamey Smart, Baseball

FRESHMAN OF THE YEAR
Female: Delanie Wisz, Softball
Male: Nick Frasso, Baseball

Female Nominees: Lauren Compeau, Women’s Rowing; Rosie Cruz, Women’s Cross Country/Track; Jasmine Jones, Women’s Basketball; Veronica Miroshnichenko, Women’s Tennis; Taylor Pajunen, Women’s Swimming; Skylar Robledo, Women’s Soccer; Alison Safa, Cheer; Alena Sanchez, Women’s Water Polo; Meredith Teague, Women’s Volleyball; Delanie Wisz, Softball

Male Nominees: Francis Avoce, Men’s Soccer; Matthew Carungay, Men’s Golf; Nick Frasso, Baseball; Max Miller, Men’s Rowing; Diego Nava, Men’s Tennis; Simeon Paul, Men’s Cross Country/Track; Eli Scott, Men’s Basketball; Joseph Shaw, Men’s Water Polo

NEWCOMER OF THE YEAR
Female: Gabby Green, Women’s Basketball
Male: James Batemon, Men’s Basketball

Female Nominees: Esther Broddin, Women’s Rowing; Abby Chopp, Swimming; McKayla Ferris, Beach Volleyball; Caroline Gallagher-Poehls, Cheer; Gabby Green, Women’s Basketball; Daniela Hernandez, Women’s Water Polo; Giselle Masedo, Women’s Cross Country/Track; Megan Rice, Women’s Volleyball; Eva Marie Voracek, Women’s Tennis

Male Nominees: Josh Agnew, Baseball; James Batemon, Men’s Basketball; Patrick Gibson, Men’s Cross Country/Track; Paul Lewis, Men’s Soccer; Lucas Moreno, Men’s Tennis

MOST IMPROVED ATHLETE OF THE YEAR
Female: Sara Kovac, Women’s Volleyball
Male: Nick Sogard, Baseball

Female Nominees: Audrey Bass, Women’s Rowing; Christine Chan, Swimming; Emma Doud, Beach Volleyball; Shannon Hewlett, Cheer; Sara Kovac, Women’s Volleyball; Tatyanna Lewis, Women’s Soccer; Veronica Miroshnichenko, Women’s Tennis; Raychel Stanley, Women’s Basketball; Sabrina Tebou, Softball; Maddi Vorgitch, Women’s Cross Country/Track

Male Nominees: Nick Borchenko, Men’s Tennis; Matt Braun, Men’s Water Polo; Brian Joerger, Men’s Cross Country/Track; Mattias Markusson, Men’s Basketball; Antonio Porreco, Men’s Soccer; Elton Rosicki, Men’s Rowing; Nick Sogard, Baseball

MUSCLE MILK SPORTS PERFORMANCE IGGY AWARDS
Individual Female: Kristi Mikami, Cheer & Alexis Morrow, Women’s Volleyball
Individual Male: Cartier Juan, Men’s Tennis
Women’s Team: Women’s Volleyball
Men’s Team: Baseball

PRIDE AWARD HONOREES
Brittany Aldredge, Cheer
Siobhan Anderson, Women’s Tennis
Dominick Beaudine, Men’s Water Polo
Alicia Brown, Softball
Ryan Brown, Men’s Tennis
Emily Carman, Women’s Soccer
Kristen Castellanos, Women’s Volleyball
Miles Chow, Men’s Soccer
Brooke Christensen, Softball
Jillian Dawley, Women’s XC/Track
Christopher Fredlund, Men’s XC/Track
Steven Haney, Jr., Men’s Basketball
Katie Hungerford, Women’s Water Polo
Sam Johnston, Men’s Rowing
Mackenzie Kutzke, Softball
Ellery Martin, Women’s Rowing
Lindsey Matoi, Softball
Veronica Miroshnichenko, Women’s Tennis
Keara Reilly, Women’s Swimming
Irma Sanchez, Softball
Sabrina Tebou, Softball
Isabel Willis, Women’s Swimming

COMMUNITY SERVICE AWARD HONOREES
Christine Chan, Swimming
Austin Clark, Men’s Water Polo
Anna Gasiorowski, Swimming
Steven Haney, Jr., Men’s Basketball
Samantha Jordan, Women’s Soccer
Natalie Morlock, Swimming
Veronica Nederend, Beach Volleyball
Olivia Nielsen, Swimming
Lauren Owens, Women’s Water Polo
Taylor Pajunen, Swimming
Keara Reilly, Swimming
Mary Schell, Swimming
Nicole Schiel, Swimming
Samantha Smith, Swimming
Cole Souza, Men’s Soccer
Meredith Teague, Women’s Volleyball
Isabel Willis, Swimming
The LMU Women’s Soccer Team

Twitter

  • Loading Tweets...
    1 second ago